خلاصه :

بارش فراگیر مورد انتظاردر هفته پایانی سال 98و فروردین 99 بویژه در استان‌های همسایه زاگرس و حتی خراسان‌ها و استان‌های جنوبی کشور-، بارش سال زراعی 99-98 را که تااکنون 11.7 درصد بیشتر از نرمال است، افزایش داده و تا اندازه‌ای کم‌بارشی در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، مناطق غربی کرمانشاه و کردستان، خراسان‌ها و مرکز کشور را جبران می‌کند. این بارش‌ها با توجه به تقویت همرفت در بهار، پتانسیل ایجاد سیلاب در غرب و شمال‌غرب کشور را دارند.

مطابق خروجی اغلب مدل‌های اقلیمی مورد استفاده در سازمان هواشناسی کشور و سایر مراکز بین‌المللی، بارش بهار  99 گرایش به بیش از نرمال دارد. با ورود تاوه قطبی(AO) به فاز منفی، جت قطبی موجی‌تر شده و موجب بارش‌های حدی در عرض‌های میانه  در ماههای پیش‌رو خواهد شد. با جابجایی انسو به فاز خنثی و پیش‌بینی مونسون تابستانه قویتر از نرمال برای شبه‌قاره هند، انتظار می‌رود بارش تابستانه در جنوب‌شرق و جنوب بیش از نرمال باشد. همچنین دمای هوا در تابستان در نیمه شمالی کشور بالاتر از نرمال و بارش پاییز با تاخیر آغاز شده و کمتر از نرمال-به استثنای استان‌های ساحلی خزر- است.

میانگین دمای هوای کشور طی دو ماه آینده بین نرمال تا یک درجه کمتر از آن و در ماههای خرداد تا تیر در محدوده نرمال تا یک درجه بیشتر از آن خواهد بود. به دلیل مناسب بودن شرایط اقلیمی (بارش و رطوبت بیش از نرمال، دما و جهت باد مناسب)، هجوم ملخ‌های صحرایی به مناطق جنوبی تا جنوب‌شرقی در فصل بهار  محتمل است.

برای دریافت متن کامل خبرنامه کلیک نمایید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search

منوی اصلی