یک هفته قبل از شروع سال جدید 1398، استان های واقع در سواحل دریای خزر و غرب کشور بارش های سنگین و سیل آسا را تجربه کردند که منجر به تغییر رکورد حداکثر بارش 24 ساعته در 8 ایستگاه این مناطق شد. همچنین حدود 28 درصد بارش سالانه کشور در فاصله زمانی 26 اسفند  97 تا 11 فروردین 98 نازل شد. بیشترین سهم از  بارش سالانه در استان همدان با دریافت حدود 60 درصد بارش یک سال در این فاصله زمانی ثبت شد. طی این  بارش‌ها، سد کرخه دبی ورودی 8400 مترمکعب بر ثانیه را مهار کرد. پیش آگاهی وقوع بارش های سنگین و وقوع سیل بین 4 تا 5 روز قبل از طریق مدیریت پیش‌بینی سازمان مرکزی و استان ها اطلاع رسانی شد.

بارش های سنگین فوق الذکر پس از ادغام کم فشار مدیترانه با کم‌فشار  شرق دریای‌سرخ با خط هم‌فشار بسته 1008هکتوپاسکال رخ  داد که طی آن بخش وسیعی از شرق دریای مدیترانه، عراق و غرب ایران در گستره این کم فشار قرار گرفتند. همزمان، پرفشار مستقر بر محدوده دریای عرب و دریای عمان موجب تزریق هوای گرم و مرطوب به سوی جنوب و غرب ایران، عراق و شبه جزیره عربستان شد. در سطوح میانی جو، ناوه‌ای عمیق از شرق مدیترانه تا شمال‌غرب آفریقا و دریای سرخ گسترش یافت و انحنای چرخندی جت قطبی در شرق دریای مدیترانه موجب تقویت شارش هوای گرم و مرطوب به داخل سامانه کم فشار شد. راستای شمالغربی-جنوبشرقی کوههای زاگرس این بارش‌های سنگین را تشدید کرد.

 

 

 برای دریافت فایل خبرنامه کلیک نمایید

درباره پژوهشکده اقلیم شناسی

پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشکده ای است در جهت ارتقاء سطح کیفی برنامه های تحقیقاتی در زمینه اقلیم شناسی و انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي و تغییر اقلیم. مهمترین فعالیتهای این پژوهشکده انجام پروژه های تحقیقاتی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در راستای الویتهای پژوهشی سازمان هواشناسی کشور، چاپ و انتشار نتايج حاصله از تحقيقات و مطالعات انجام شده در كتاب، مجله علمی و گزارشات علمی و پیش بینی های میان مقیاس و بلند مدت اقلیمی میباشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search