معرفی پژوهشكده اقليم شناسي

پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشکده ای است در جهت ارتقاء سطح کیفی برنامه های تحقیقاتی در زمینه اقلیم شناسی و انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي و تغییر اقلیم با محوریت علمی و پژوهشی. تأسیس این پژوهشکده در دی ماه سال 1381 با مجوز شورای گسترش آموزش عالی و در قالب سه گروه پژوهشی صورت پذیرفته است و مهمترین فعالیتهای این پژوهشکده انجام پروژه های تحقیقاتی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در راستای الویتهای پژوهشی سازمان هواشناسی کشور، چاپ و انتشار نتايج حاصله از تحقيقات و مطالعات انجام شده در كتاب، مجله علمی و گزارشات علمی و پیش بینی های میان مقیاس و بلند مدت اقلیمی میباشد.

 

اهداف و ضرورت‌هاي تاسیس مرکز ملی اقلیم‌شناسی

1ـ هدايت و جهت‌دهي فعاليت‌هاي علمي در رابطه با اقليم‌شناسي همگام با اهداف سازمان هواشناسي جهاني
2ـ هدايت و هماهنگي فعاليت‌هاي پژوهشي اقليم‌شناسي در سطح كشور
3ـ همكاري و مشاركت فعاليت‌هاي بين‌المللي از جمله كنوانسيون تغيير آب و هوا و كميسيون CCL
4ـ نظارت بر مشاهدات حاصل از ديده‌باني‌هاي اقليمي و فعاليت‌هاي اقليم‌شناسي در راستاي برنامه‌ (Global Climate Observing System) (GCOS)
5ـ همكاري با فعاليت‌هاي برنامه‌هاي بين‌المللي مرتبط با اقليم
6ـ كاربردي نمودن خدمات اقليم‌شناسي و ارائه طرح‌هاي كاربردي مناسب
7ـ مشاركت در برنامه‌هاي توسعه كشور
8ـ برگزاري دوره‌هاي آموزشي تخصصي كوتاه‌مدت و بلندمدت

در چند دهه اخير در سطح جهان شاهد پديده‌هايي چون وقوع سيل هايي با شدت بالا، گرما و سرماهاي بي موقع، تكرار بيشتر خشكسالي‌ها، بالا آمدن سطح آب درياها، طغيان آفات و بيماريهاي گياهي، كاهش ضخامت لايه ازن، گرم شدن جهاني هوا و ذوب شدن يخهاي دائمي بوده‌ايم كه چنين رويدادهايي به مطرح شدن مقوله «تغيير اقليم و تشديد بلاياي اقليمي» منجر شده است. در حقيقت تغيير اقليم يكي از چالشهاي پيش روي بشر در قرن حاضر است. طرح اين موضوع در كنفرانس جهاني توسعه پايدار و محيط زيست ژوهانسبورگ در سال 2002 و تصميم گيريهاي جهاني مرتبط با آن، لزوم شناخت تغيير اقليم و اثرات آن را در آينده بيشتر مي‌نمايد. با توجه به اهميت ويژه اين مقوله در سطح جهان، سازمان هواشناسي جهاني شعار سالانه خود را براي سال،2003 تحت عنوان «اقليم آينده ما» قرار داد. از طرف ديگر، نوع مديريت در مقابل حوادث و بلاياي متعاقب آن نيز از مسائل قابل توجه مي‌باشد. در گذشته دولتها در مقابله با يك حادثه و بلاياي متعاقب آن با واكنشهاي موردي به عكس العمل، ارایه كمكهاي مربوطه و تجديد بناها، سعي در بازگرداندن شرايط قبل از رويداد داشتند. در اين گونه اقدامات، توجه كمتري به كسب آمادگي، كاهش اثرات، پيش بيني و پيش آگاهي به موقع ( مديريت ريسك) كه مي توانست اثرات آينده را كاهش داده و مشكلات آتي دولتها را به حداقل برساند، معطوف مي‌شد. در صورتيكه به كارگيري مديريت ريسك بلايا، مديريت راهبردي مؤثري مي‌باشد كه ريسك کاهش داده و در نتيجه اثرات مربوط به آن بلايا را به حداقل ممكنه مي‌رسانند.
در رويارويي با چنين چالشهايي انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي، امري لازم و ضروري به نظر مي‌رسد. همچنانكه در چند دهه اخير نيز در سطح كشور ايران شاهد خشكساليهايي با شدت و دامنه بزرگتر نسبت به قبل و سيلهايي مخرب‌تر با خسارت فراوان اقتصادي، اجتماعي و انساني بوده‌ايم.
در اين راستا و براساس نيازهاي تحقيقاتي كشور از سال 1379 فعاليتهاي گسترده‌اي در زمينه‌هاي فوق در مركز ملي اقليم‌شناسي صورت گرفته است. نتايج مطالعات به عمل آمده نشان دهنده نيازهاي تحقيقاتي كشور در بخش‌هاي مختلف اقليم مي‌باشد. لذا به منظور ايجاد شرايط مناسب براي اجراي پروژه‌هاي تحقيقات كاربردي، توسعه‌اي و تأمين نيازهاي كاربران مختلف، پژوهشكده اقليم‌شناسي وابسته به سازمان هواشناسي كشور براساس مجوز قطعي شماره 11355/4112/22 مورخ 26/18/1381 شوراي گسترش آموزش عالي وزارت محترم علوم، تحقيقات و فن‌آوري تأسيس و طبق اساسنامه ابلاغي شماره 1424/22 مورخ 21/2/82 مصوب شوراي گسترش آموزش عالي اداره مي‌شود.


اهداف پژوهشکده اقلیم شناسی

1- شناخت قانونمندي‌هاي حاكم بر تغيير اقليم و تشديد بلاياي جوي – اقليمي،
به خصوص پدیده خشكسالي و سيل که ازطريق آگاهي يافتن بر وقوع اين بلايا با تعريف روش‌هاي مناسب براي پايش اين پديده‌ها و ارائه مدل‌هاي پيش‌بيني در مقياس‌هاي زماني و مكاني مختلف و پيش آگاهي‌هاي لازم، خسارات هريك را كاهش داد و باعث افزايش توليدات كشاورزي، بالابردن ضريب ايمني در مقابله با بلاياي اقليمي و ايجاد كار بيشتر در كشور شد و در نتيجه به اقتصاد عمومي آن كمك نمود.
2- توسعه و گسترش اقليم‌شناسي محض و كاربردي
3- زمينه‌سازي مناسب براي ارتقاي فعاليت‌هاي پژوهشي مذكور
4- بررسي رابطه اقليم‌شناسي با بلاياي طبيعي جوي و طبيعي
اين پژوهشكده داراي سه گروه پژوهشي شامل: اقليم شناسي كاربردي، اقليم شناسي بلاياي جوي و اقليمي و تغيير اقليم همراه با تعدادي آزمايشگاه تحقيقاتي فعال در زمينه‌هاي مرتبط با مدلسازي اقليم و وضع هوا مي‌باشد.

وظایف:
- بررسی و شناسایی نیازهای پژوهشی کشور در زمینه های اقلیم

- انجام طرح های پژوهشی بنیادی / کاربردی
- فراهم آوردن امکانات لازم و متناسب با فعالیت های پژوهشی مربوط
- مطالعه و تحقیق در زمینه اقلیم شناسی
- بررسی اثرات تغییر اقلیم بر روی بخش های مختلف کشور شامل کشاورزی، آب، بهداشت و محیط زیست
- شناخت اقلیم و کاربرد آن در طبقه بندی مورد نیاز شامل طبقه بندی اقلیمی، کشاورزی و ...
- مدلسازی و پیشنهادی بلند مدت رقومی جهت پیش بینی رخداد پدیده های اقلیمی
- طراحی و ارایه مدلهای پیش بینی عددی میان مقیاس
- شناخت اقلیم و آلودگی هوا و محیط زیست
- شناخت بلایای جوی - اقلیمی و ارایه پیش آگاهی و پیش بینی های لازم برای مقابله و کاهش خسارات
- تحقیق بر روی زمینه های کاربردی اقلیم شامل اقلیم و انرژی و سازگاری معماری شهری و روستایی اقلیم و الگوی مصرف آب و ...
- مطالعه، امکان سنجی و بررسی روشهای تعدیل آب و هوا با استفاده از فناوری بارورسازی ابرها متناسب با اقلیم منطقه
- چاپ و انتشار نتایج حاصله از تحقیقات و مطالعات انجام شده، کتاب، خبرنامه، مجله و بولتن های فنی، علمی و پژوهشی در چارچوب مقررات موجود
- ایجاد مطالعات اطلاعاتی اقلیمی و موارد وابسته طبق ضوابط و مقررات موجود

 

وب سايت پژوهشكده:

 

http://www.cri.ac.ir

وب سايت ECO

 

http://www.eco-rcrm.ir

وب سايت RCC

 

http://www.cri.ac.ir/english

ايميل

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search

منوی اصلی