معرفی پژوهشكده اقليم شناسي

پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشکده ای است در جهت ارتقاء سطح کیفی برنامه های تحقیقاتی در زمینه اقلیم شناسی و انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي و تغییر اقلیم با محوریت علمی و پژوهشی. تأسیس این پژوهشکده در دی ماه سال 1381 با مجوز شورای گسترش آموزش عالی و در قالب سه گروه پژوهشی صورت پذیرفته است و مهمترین فعالیتهای این پژوهشکده انجام پروژه های تحقیقاتی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در راستای الویتهای پژوهشی سازمان هواشناسی کشور، چاپ و انتشار نتايج حاصله از تحقيقات و مطالعات انجام شده در كتاب، مجله علمی و گزارشات علمی و پیش بینی های میان مقیاس و بلند مدت اقلیمی میباشد.

 

شرح وظایف پژوهشکده اقلیم شناسی و تغییر اقلیم

-پژوهش در زمینه شناسایی اقلیم مناطق مختلف بر اساس معیارهای علمی استاندارد و تهیه اطلس های اقلیمی.

-پژوهش در زمینه شناخت پتانسیل های اقلیمی مناطق مختلف جهت کاربری در حوزه های انرژی های نو، گردشگری، ورزش، معماری و شهرسازی، صنعت، حمل و نقل و ...

-پژوهش در زمینه شناخت مخاطره های اقلیمی در مقیاس های گوناگون مکانی و روشهای سازگاری با آنها.

-تحقیق و پژوهش در زمینه تغییراقلیم و شناخت پیامدهای ناشی از آن در حوزه های مختلف.

-پژوهش در زمینه روشهای کنترل، سازگاری و کاهش خسارات ناشی از مخاطره ها و تغییرات اقلیمی.

-پژوهش در زمینه مدل سازی و بومی سازی نرم افزارهای پیش بینی های اقلیمی (بلندمدت)

-پژوهش در زمینه روش های تولید، پردازش و مدیریت داده ها و اطلاعات اقلیمی؛ توسعه و بهبود سامانه ها و نرم افزارهای لازم برای پایش و پیش بینی های بلندمدت به کمک فناورهای نوین.

-پژوهش در زمینه روش های اطلاع رسانی و فرهنگ سازی استفاده از ویژگی ها و پیش بینی های اقلیمی در امور اقتصادی، اجتماعی و تصمیم سازی برای کاربران عمومی و تخصصی.

-پژوهش در زمینه رفتار دور پیوندها و ارتباط آنها با عناصر مهم جوی مانند بارش و دما.

-همکاری با نهادهای بین المللی مرتبط با تغییراقلیم مانند UNFCC و IPCC و ... و مطالعه بررسی منابع و مستندات آن با هماهنگی سازمان هواشناسی کشور.

-پژوهش در زمینه آشکارسازی و بررسی شدت تغییرات اقلیمی منطقه ای و ملی.
در چند دهه اخير در سطح جهان شاهد پديده‌هايي چون وقوع سيل هايي با شدت بالا، گرما و سرماهاي بي موقع، تكرار بيشتر خشكسالي‌ها، بالا آمدن سطح آب درياها، طغيان آفات و بيماريهاي گياهي، كاهش ضخامت لايه ازن، گرم شدن جهاني هوا و ذوب شدن يخهاي دائمي بوده‌ايم كه چنين رويدادهايي به مطرح شدن مقوله «تغيير اقليم و تشديد بلاياي اقليمي» منجر شده است. در حقيقت تغيير اقليم يكي از چالشهاي پيش روي بشر در قرن حاضر است. طرح اين موضوع در كنفرانس جهاني توسعه پايدار و محيط زيست ژوهانسبورگ در سال 2002 و تصميم گيريهاي جهاني مرتبط با آن، لزوم شناخت تغيير اقليم و اثرات آن را در آينده بيشتر مي‌نمايد. با توجه به اهميت ويژه اين مقوله در سطح جهان، سازمان هواشناسي جهاني شعار سالانه خود را براي سال،2003 تحت عنوان «اقليم آينده ما» قرار داد. از طرف ديگر، نوع مديريت در مقابل حوادث و بلاياي متعاقب آن نيز از مسائل قابل توجه مي‌باشد. در گذشته دولتها در مقابله با يك حادثه و بلاياي متعاقب آن با واكنشهاي موردي به عكس العمل، ارایه كمكهاي مربوطه و تجديد بناها، سعي در بازگرداندن شرايط قبل از رويداد داشتند. در اين گونه اقدامات، توجه كمتري به كسب آمادگي، كاهش اثرات، پيش بيني و پيش آگاهي به موقع ( مديريت ريسك) كه مي توانست اثرات آينده را كاهش داده و مشكلات آتي دولتها را به حداقل برساند، معطوف مي‌شد. در صورتيكه به كارگيري مديريت ريسك بلايا، مديريت راهبردي مؤثري مي‌باشد كه ريسك کاهش داده و در نتيجه اثرات مربوط به آن بلايا را به حداقل ممكنه مي‌رسانند.
در رويارويي با چنين چالشهايي انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي، امري لازم و ضروري به نظر مي‌رسد. همچنانكه در چند دهه اخير نيز در سطح كشور ايران شاهد خشكساليهايي با شدت و دامنه بزرگتر نسبت به قبل و سيلهايي مخرب‌تر با خسارت فراوان اقتصادي، اجتماعي و انساني بوده‌ايم.
در اين راستا و براساس نيازهاي تحقيقاتي كشور از سال 1379 فعاليتهاي گسترده‌اي در زمينه‌هاي فوق در مركز ملي اقليم‌شناسي صورت گرفته است. نتايج مطالعات به عمل آمده نشان دهنده نيازهاي تحقيقاتي كشور در بخش‌هاي مختلف اقليم مي‌باشد. لذا به منظور ايجاد شرايط مناسب براي اجراي پروژه‌هاي تحقيقات كاربردي، توسعه‌اي و تأمين نيازهاي كاربران مختلف، پژوهشكده اقليم‌شناسي وابسته به سازمان هواشناسي كشور براساس مجوز قطعي شماره 11355/4112/22 مورخ 26/18/1381 شوراي گسترش آموزش عالي وزارت محترم علوم، تحقيقات و فن‌آوري تأسيس و طبق اساسنامه ابلاغي شماره 1424/22 مورخ 21/2/82 مصوب شوراي گسترش آموزش عالي اداره مي‌شود.

 

وب سايت پژوهشكده:

 

http://www.cri.ac.ir

وب سايت ECO

 

http://www.eco-rcrm.ir

وب سايت RCC

 

http://www.cri.ac.ir/english

ايميل

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search

منوی اصلی