دوشنبه 25 تیر 1397      English    
        موقعیت شما » خبر › خبرنامه پیش بینی فصلی تیر ماه صادر گردید.
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › خبرنامه پیش بینی فصلی تیر ماه صادر گردید.از ابتدای سال زراعی تا 3/4/1397، به استثنای استان‌های واقع در شمال‌غرب و برخی استان‌های غربی که بارش نرمال تا بیش از آن دریافت کرده‌اند، در سایر استان‌ها به ویژه در جنوب‌غرب و جنوب کشور، بارش کمتر از نرمال بوده است. با اینکه بارش بهاری نسبت به سال گذشته و بلندمدت به ترتیب 36 و 27 درصد افزایش داشته است، اما بارش سال زراعی تا کنون به ترتیب 21 و 26 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت است.

     پیش‌بینی می‌شود که بارش پاییزی بی‌تاخیر آغاز شده و مقدار آن در حد نرمال و تا بیش از آن در سطح کشور به ویژه در مناطق غربی  باشد. با این شرایط انتظار داریم که فصل پاییز با خشکسالی هواشناسی مواجه نباشیم ولی به دلیل پایین بودن سهم بارش نیمه اول پاییز نسبت به مجموع بارش سالانه، این افزایش تاثیر چندانی بر منابع آب در آغاز سال آبی نخواهد داشت و خشکسالی شدید آبشناسی همچنان ادامه می‌یابد. این واقعیت تلخ  لزوم برنامه ریزی دقیق‌تر را برای مدیریت تامین و مصرف آب و انرژی در سطح کشور پر‌رنگ‌تر می‌کند. مطابق معمول در تابستان  به استثنای استان‌های ساحلی دریای خزر و جنوب-جنوب‌شرق، بارشی در سطح کشور نداریم . بارش‌ در استان‌های ساحلی دریای خزر و نوع موسمی آن در جنوب-جنوب‌شرق در حد نرمال  خواهد بود.     

میانگین دمای هوا در تابستان امسال در غالب استان‌ها تفاوت چندانی با میانگین بلند مدت ندارد و تنها برای استانهای واقع در جنوب‌شرق و شرق کشور حدود یک درجه بیش‌ از نرمال خواهد بود.


برای دریافت فایل خبرنامه کلیک نمایید.

به روز رسانی : یکشنبه 06 خرداد 1397

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group