پنج شنبه 02 فروردین 1397      English    
        موقعیت شما » خبر › بررسی وقوع زلزله یکشنبه 1396/8/21 غرب ایران
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › بررسی وقوع زلزله یکشنبه 1396/8/21 غرب ایران

بررسی وقوع زلزله یکشنبه 21/8/1396 غرب ایران

گسل های زاگرس غربی ایران

-       گسل معکوس اصلی زاگرس (MZRF):

گسل اصلي زاگرس با امتداد شمال باختري جنوب خاوري(N130E) از مريوان (مرزغربي ايران با عراق) تا شمال بندرعباس به طول 1350 کيلومتر امتداد دارد. اين گسل در ناحية مريوان وارد خاک عراق ميشود و مجددا در ناحيه سردشت وارد ايران شده و از آنجا وارد خاک ترکيه مى‌شود. راستاي گسل زاگرس از مرز ترکيه تا خاور حاجي آباد بندرعباس، شمال باختري جنوب خاوري (N130E) است ولي در اين پهنه پيچش مي يابد. از اين مکان به سمت جنوب، گسل زاگرس با درازاي 250 کيلومتر داراي روند شمال باختري جنوب خاوري (N170E) است. اين بخش از گسل زاگرس به نامهاى خط عمان، گسل زندان و يا گسلة ميناب نيز ناميده مي شود. ساز و کار گسل زاگرس راندگي- فشاري است.

-      گسل اصلی جوان زاگرس (MRF)

این گسل به عنوان یک گسل امتداد لغز راستگرد جنبی و لرزه زا با روندی شمال باختری- جنوب خاوری در ادامه شمال باختری گسل معکوس اصلی زاگرس (Main Zagros Reverse Fault) شناسایی شده است. سازوکار ژرفی زمین‌لرزه‌ها و توان لرزه زایی گسل اصلی جوان زاگرس از سایر زلزله‌های کمربند چین خورده-رانده زاگرس متفاوت است. این زمین‌لرزه‌ها واجد بزرگای بیشتری نسبت به سایر زمین‌لرزه‌های این کمربند بوده و یک سازوکار ژرفی گسلش امتدادلغز با مؤلفه معکوس را نشان می دهند.

-       گسل زاگرس مرتفع (HZF):

براساس مطالعات و تقسیم‌بندی بربریان (1995)، این گسل، نوار راندگی زاگرس مرتفع (در شمال خاوری) را از نوار چین‌خورده (در جنوب باختری) جدا می‌کند. نوار زاگرس مرتفع در راستای قطعات ناپیوسته گسل زاگرس مرتفع به سمت جنوب باختری رورانده شده است. شواهد زمین‌شناختی به‌دست آمده از محل کنونی سنگ‌های پالئوزوئیک بیانگر این مطلب است که این گسل، جابه‌جائی قائم بیش از شش کیلومتر داشته است. نمک‌های هرمز در بخش‌های متعددی از این گسل نفوذ کرده و به سطح رسیده‌اند. این مساله نشان می‌دهد گسل زاگرس مرتفع، گسل عمقی است که نمک‌های هرمز متعلق به کامبرین زیرین را بریده و فعالیت آن در پوشش رسوبی فانروزوئیک آشکار است.

-       گسل پیشانی کوهستان زاگرس

این گسل به عنوان مرز زاگرس چین خورده ساده با کوهپایه ها و دشت ساحلی خلیج فارس تشکیل دهنده حد جنوبی برونزد سنگ آهک های ائوسن الیگوسن آسماری می باشد که با شواهد ساختاری، توپوگراتی، ریخت زمینساختی و لرزه زمینساختی مشخص می گردد. گسل رانده پوشیده پیشانی کوهستان با درازای بیش از 1350 کیلومتر در ایران از قطعات رانده متعددی با طول های 15 تا 115 کیلومتر تشکیل شده است. میزان جابجایی شاغولی در امتداد این گسل بیش از 6 کیلومتر تخمین زده می‌شود. این گسل در هسته تاقدی های نامتقارن با یال های جنوب باختری برگشته و برشی شده واقع در لبه جنوب باختری کمربند زاگرس چین خورده ساده قرار دارد. مطالعه پهنه های مهلرزه ای زمینلرزه های رویداده با بزرگای متوسط تا زیاد در طول قطعات گسلی سازنده گسل پیشانی کوهستان، نشانگر تمرکز رومرکز زمینلرزه ها در محل انقطاع اثر محوری چین ها در سطح زمین می باشد. به عبارت دیگر، به نظر می رسد که کانون زمینلرزه ها در مجاورت نبود های بین قطعه ای، قطعات گسلی پی سنگی سازنده گسل پیشانی کوهستان قرار دارند.

زلزله ساعت 21:48 روز یکشنبه 21-8-96 در 30 کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و 32 کیلومتری جنوب غرب حلبچه در ناحیه مرزی ایران و عراق و موقعیت جغرافیایی ۳۴.۸۴ شمالي و ۴۵.۹۰ شرقي و عمق 11 کیلومتری روی داد. گسل مسبب این رخداد  هنوز مشخص نیست ولی گسله فعال خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس و گسلهای پهنه گسله  ذهاب (یا سرپل ذهاب)  در همین منطقه قرار دارد. گسل پی سنگی  ذهاب از گسل‌های سامانه گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس است. سازوکار این زلزله فشاری و صفحه گسله نزدیک به قائم بوده است. در شهر سر پل ذهاب 60 هزار نفر و در قصر شیرین حدود 30 هزار نفر زندگی می‌کنند و زلزله‌های حلوان و سر پل ذهاب از جمله زلزله‌های تاریخی این منطقه است. زلزله کم عمق بوده ولی ژرفای آن هنوز  تدقیق نشده است. زلزله‌های تاریخی این منطقه  زلزله های تاریخی  958 میلادی و 1150 میلادی سرپل_ذهاب و در سده بیستم  زلزله‌ 1967م  بزرگای 5.7 و سال 1983 م  بزرگای 5.1 در همین منطقه  رخ داده اند.  این زلزله را حدود 150 میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت حس کرده اند ولی طبیعتا رخداد آن به تحریک گسلهای دور از منطقه رومرکزی (مثلا گسلهای تهران، تبریز، قم یا ... ) ربطی ندارد.

بررسی زلزله های رخ داده طی روز اخیر و هفته اخیر و ماه اخیر در منطقه مورد مطالعه بیانگر این موضوع است که هیچ پیش لرزه خاصی قبل از زلزله اصلی در منطقه واقع نگردیده است.


همچنین در پهنه وسیعی از مناطق اطراف وقوع زمین لرزه، این لرزش شدید احساس گردید. و این نشاندهنده گستردگی وسیع این لرزش می باشد. شکل زیر پهنه مورد نظر را نشان می دهد.
سینا صمدی دبیر گروه پژوهشی اقلیم شناسی بلایای جوی و اقلیمی

به روز رسانی : دوشنبه 22 آبان 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group