یکشنبه 06 اسفند 1396      English    
        موقعیت شما » خبر › بازدید تعدادی از فرماندهان منطقه شمالشرق ارتش از پژوهشکده اقلیم شناسی
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › بازدید تعدادی از فرماندهان منطقه شمالشرق ارتش از پژوهشکده اقلیم شناسی

بازدید تعدادی از فرماندهان منطقه شمالشرق ارتش از پژوهشکده اقلیم شناسی

تعدادی از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران از فرماندهی شمال  شرق کشوربه منظور آشنایی با توانمندی ها و حوزه های فعالیت پژوهشکده اقلیم شناسی، از این پژوهشکده بازدید نموده و ار نزدیک فعالیت های آن را مشاهده نمودند.

این گروه که سرپرستی آن به عهده جناب سرهنگ زنگوئی- معاونت اطلاعات و اخبار فرماندهی ارتش در شمالشرق بود، با وضعیت اقلیم حاضر، اقلیم آتی و روند تهیه پیش بینی های فصلی، ایستگاه جو بالا و سینوپتیک آشنا شدند.

در آغاز این نشست ابتدا جناب آقای دکتر حبیبی رییس پژوهشکده اقلیم شناسی توضیحاتی در خصوص تغییر اقلیم و اثرات آن در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و دفاعی ارائه نمودند. سپس مدیران گروههای پژوهشی نیز توضیحاتی را در خصوص پیش بینی فصلی، چشم انداز اقلیم آتی و مخاطرات جوی اقلیمی ارائه نمودند. آنها همچنین از مرکز پیش بینی و ایستگاه سینوپتیک اداره کل هواشناسی بازدید نمودند.

برخی مطالب مورد بحث به شرح ذیل می باشد:

الف- بررسی آمار بلند مدت ایستگاههای هواشناسی کشور نشان از وقوع تغییر اقلیم در اغلب نواحی کشور می باشد که بارزترین تغییر افزایش در دمای کشور می باشد، همچنین بسیاری از رخدادهای اقلیمی مانند خشکسالی، گرد و خاک، توفان، بارش های سنگین نسبت به گذشته افزایش یافته اند.

ب- چشم انداز آتی اقلیم تا حدود صد سال آینده حاکی از ادامه روند افزایش دما، کاهش بارش، افزایش رخدادهای حدی جوی اقلیمی نظیر بارش سنگین، توفان، رعد و برق، تگرگ، سیل، گرد و خاک، خشکسالی، توفانهای دریایی در دهه های آتی می باشد.

ج- کاهش قابل ملاحظه بارش در غرب کشور، کاهش وسعت اقلیم های مدیترانه ای و مرطوب خزری، افزایش بارش در جنوب شرق کشور، حذف برخی اکوسیستم های طبیعی، جانوری و دریایی و ...  از برخی پیامدهای تغییر اقلیم می باشند که می تواند بر امنیت ملی و دفاعی کشور تاثیرگذار می باشد. چنین وضعیتی می تواند به مقدار زیادی پهنه های جنگلی غرب کشور را نابود ساخته و وسعت پهنه خزری را کاهش دهد.

د- افزایش گرد و خاک به ویژه در غرب و جنوب شرق موجب افزایش مهاجرت و به دنبال آن افزایش تهدیدات دفاعی و امنیتی در مناطق مرزی خواهد شد.

در این نشست فرماندهان شرکت کننده به بررسی جامع اثرات تغییر اقلیم بر امنیت و دفاع ملی تاکید نمودند و مقرر شد کارگروهی متشکل از کارشناسان فرماندهی شمالشرق ارتش و پژوهشکده اقلیم شناسی گزارش مبسوطی در این زمینه تهیه نمایند.

هـ- با توجه به نظرات مطرح شده از سوی اعضای پژوهشکده اقلیم شناسی و نظر به مسئولیت نیروی دریایی محترم ارتش در توسعه سواحل مکران، مقرر شد موضوع مذکور نیز در گزارش یاد شده لحاظ گردد.

استانهای خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، سمنان، گلستان و سیستان و بلوچستان گستره فرماندهی ارتش شمالشرق کشور را پوشش می دهند.
به روز رسانی : پنج شنبه 21 اردیبهشت 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group